Czy warto puszczać dziecku muzykę?

Dziecko słyszy dźwięki już w łonie matki, choć oczywiście docierają do niego wygłuszone. Już w ciąży zaleca się przyszłym mamom, by słuchały muzyki. Wiele mówi się też o wpływie muzyki na rozwój niemowląt – ma ona nie tylko uspokajać, ale nawet kształtować przyszłe muzyczne preferencje.

Mity związane z muzyką

Od lat powtarzanych jest wiele mitów, z którymi związana jest muzyka dla dziecka. Zaleca się między innymi, by maluchy słuchały muzyki poważnej. Niektórzy polecają także spokojne, jednostajne dźwięki, przede wszystkim specjalne kompozycje, a niektóre sklepy sprzedają swoim klientom melodyjną muzykę specjalnie dla niemowląt.

Co daje dzieciom muzyka?

Noworodek musi poradzić sobie z wieloma czynnikami takimi jak wyraźne barwy, zapachy i dźwięki. Ważne jest więc, by mama i tata nie tylko przytulali dziecko, ale i mówili do niego jak najwięcej troskliwym tonem. Dzięki temu dziecko będzie czuć się w świecie bezpieczniej. Tak samo jest z innymi dźwiękami – warto zapoznawać dziecko z takimi, które zna już z życia płodowego. Jeżeli więc przyszła mama w ciąży słuchała konkretnego rodzaju muzyki, warto zacząć właśnie od niego. Lepiej jednak zrezygnować z mocnych dźwięków i pamiętać, że muzyka dla niemowląt powinna działać kojąco i uspokajać.

Muzyka Mozarta

Wiele mówi się o tym, że młode mamy powinny puszczać swojemu dziecku muzykę Mozarta. Badania naukowców potwierdzają, że kompozycje klasyka to rzeczywiście muzyka dobra dla dzieci, mająca wpływ na rozwój niemowlaka. Uspokaja ona i poprawia koncentrację, a nawet polepsza działanie serca i mózgu, pozwalając harmonizować ich rytm. Podobnie działa muzyka Vivaldiego czy Beethovena, jednak to właśnie kompozycje Mozarta niosą najwięcej korzyści. Zapewne dlatego, że są zazwyczaj radosne i melodyjne.

O czym pamiętać?

Stawiając na muzyczną edukację dziecka, trzeba pamiętać jeszcze o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim nie powinno się puszczać maluchom muzyki dłużej niż przez godzinę dziennie. Kompozycje powinny być ponadto ciche i kojące – lepiej więc unikać utworów o mocniejszych brzmieniach. Nie można też zakładać niemowlętom słuchawek. Mogą one uszkodzić słuch dziecka, poza tym muzyka za ich pośrednictwem będzie zbyt intensywna.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content