Czy warto zainwestować w kuchenkę indukcyjną?

Czy warto zainwestować w kuchenkę indukcyjną?Kuchenka indukcyjna jest sporym wydatkiem, warto zatem zapoznać się bliżej z jej funkcjonalnościami i ocenić, czy jest to urządzenie, którego nie może zabraknąć w twojej kuchni. Sprawdź zatem, jakie są zalety kuchenki indukcyjnej.

Kuchenka indukcyjna to spory wydatek, ale płacisz za nowoczesną technologię!

Kuchenka indukcyjna jest sporym wydatkiem. Najmniejsze i najtańsze modele zaczynają się od 900 zł, natomiast ceramiczne kuchenki elektryczne możesz dostać już od 400 zł. Górna granica cenowa dla indukcji to ok. 20 000 zł.

Kolejnym wydatkiem związanym z zakupem indukcji jest zainwestowanie w komplet garnków i patelni, które będą na niej działały. Garnki te muszą być pokryte specjalną powłoką ferromagnetyczną, gdyż w innym przypadku indukcja nie uruchomi się. Jeśli nie chcesz wymieniać wszystkich garnków, to możesz dokupić podstawkę-adaptor, która umożliwi uruchomienie płyty przy użyciu każdego rodzaju garnków. Koszt takiej podstawki to ok. 50 zł.

Jeszcze więcej o dodatkowych funkcjach płyty indukcyjnej możesz przeczytać na portalu Domolubni.pl.

Jeśli dużo gotujesz – kuchenka indukcyjna oszczędzi twój prąd

Płyta indukcyjna ma wiele zalet. Jedną z nich jest jej energooszczędność. Co to dokładnie oznacza? Kuchenka indukcyjna jest zasilana na prąd, jednak różni się od tradycyjnej płyty elektrycznej tym, że nie grzeje cały czas, a jedynie w momencie zetknięcia się garnków z płytą. Zatem pobór prądu zostaje ograniczony do momentów, w których odbywa się faktyczne gotowanie. Jeśli gotujesz dużo i korzystasz z wielu pól grzewczych na raz, to przekonasz się, że takie rozwiązanie jest po pierwsze praktyczne, a po drugie pozwala zaoszczędzić więcej prądu w porównaniu ze zwykłą kuchenką elektryczną.

Płyta indukcyjna jest często wybierana przez rodziny z małymi dziećmi

Płyta indukcyjna minimalizuje ryzyko poparzeń, ponieważ nagrzewa się tylko w miejscu, na którym postawisz garnek ze stali ferromagnetycznej. Jest zatem bezpieczna w domu, w którym są małe dzieci i które przez przypadek mogą dotknąć pracującej kuchenki. Tę zaletę kuchenki indukcyjnej docenią również właściciele kotów – zwierzęta lubią bowiem spacerować po kuchennych blatach i mogą się niechcący oparzyć. Płyta równie szybko stygnie, jak i się nagrzewa.

Prosta powierzchnia – łatwość czyszczenia

Kolejną z zalet płyty indukcyjnej jest łatwość utrzymania jej w czystości. Jednolita powierzchnia płyty zapewnia łatwość czyszczenia, gdyż powierzchnia bez załamań daje się łatwo i bez wysiłku wyczyścić. Nieco bardziej kłopotliwe są płyty posiadające ramkę, ponieważ pod tę ramkę mogą dostać się drobinki jedzenia i czyszczenie kuchenki będzie wymagało trochę więcej pracy.

Top content