Ile mleka powinno pić dziecko (noworodek, niemowlak i starszak)?

Dziś powałkujemy raz jeszcze kwestię odżywiania noworodka i niemowlaka. Wszyscy moi czytelnicy doskonale wiedzą, że Andrzej do najdrobniejszych nie należy. Ja też o tym wiem doskonale, nie bez przyczyny mam bowiem nieustające zakwasy w ramionach ;-). Ale o treningu napiszę kiedy indziej. Dziś chciałem rozszerzyć jeden z moich poprzednich postów, w którym to pisałem o tym jak często karmić noworodka. Wiedzę tę należy uzupełnić o informacje o tym ile mleka powinien pić noworodek i niemowlak.

Dziecko nie jest głupie, wie ile ma jeść

Tak, właśnie od tego chciałem zacząć. Musisz wiedzieć, że Twoje dziecko odziedziczyło po Tobie inteligencję i ono dobrze wie ile powinno zjadać mleczka. Noworodek czy niemowlak stale się rozwija i z biegiem czasu pozwala sobie na zjadanie coraz większych porcji jedzenia. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli zdarzy się pojedyncze karmienie czy nawet cały dzień, w czasie którego dziecko będzie zjadało mniejsze porcje pokarmu niż zwykle, to nie możesz się tym stresować. Dzieci same regulują sobie dawkę potrzebnego żarełka. Jeśli dzisiaj zjedzą mniej, to znaczy, że jutro wciągną pewnie więcej. Bilans wyjdzie na zero. O ile oczywiście dziecko jest zdrowe. Bo jeśli sytuacja z niedojadaniem staje się powtarzalna, to polecałbym wizytę u lekarza.

Sęk w tym moim wstępie jest taki, że niezależnie od tego czy karmisz dziecko piersią, czy też mlekiem modyfikowanym, to w żadnym wypadku nie możesz trzymać się przy tym sztywnych cyferek zmuszając dziecko do tego, aby w ciągu dnia osiem razy jadło z obu piersi lub wypijało tyle mililitrów mleka modyfikowanego, ile napisano na jego opakowaniu.

Niemniej jednak ja temat postanowiłem zgłębić i teraz wiem już, że mój synek je całkiem sporo i może dlatego jest taki duży 😀

Ile mleka pije noworodek i niemowlak karmiony piersią?

Wczoraj zmusiłem Kasię do wytężenia jej pamięci, ona podała mi liczby, a ja zacząłem je mnożyć i dodawać, po czym nie mogłem wyjść z podziwu odnośnie tego, jak dużo zjeść potrafi mój synek. Andrzej je mleko z piersi, jednak nie zawsze było tak różowo. I tu wracamy do tego ile mleka pije noworodek.

W pierwszych dniach życia Andrzejka Kasia miała małe problemy z laktacją. Ale miewa je chyba każda kobieta, organizm musi się dostosować i ogarnąć, aby po kilku dniach mógł zacząć produkować tyle mleczka, ile potrzebuje dziecko. W tamtym czasie Andrzej w ramach możliwości przystawiany był do obu piersi. Sądzę jednak, że wtedy zjadał śladowe ilości mleka mamy. Dlatego dokarmiany musiał być mlekiem modyfikowanym. Z tego co pamiętam, to w ciągu dnia kilkukrotnie podawano mu około 30ml mleka modyfikowanego. Zjadał tyle ile potrzebował, nie zawsze całość.

Po powrocie do domu postawiliśmy już tylko i wyłącznie na karmienie piersią. Zgodnie z tym, co napisałem w artykule, do którego wróciłem na początku tego tekstu, Andrzejek karmiony był na żądanie. Kasia przystawiała go do cycka dość często. I to dzięki temu organizm zaczął produkować tyle mleka, że synek w końcu się ogarnął i nie musiał jeść co chwilę, przestawiając się na karmienie co 3-4 godziny. W każdym razie o ilości miała być mowa.

Nie mam bladego pojęcia odnośnie tego, ile mleka matki wypijał Andrzej w okresie noworodkowym. Było ono dla nas tak cenne, że po prostu nie było okazji tego sprawdzić. Według informacji książkowych noworodek w pierwszej dobie na jedno karmienie potrzebuje do 10ml mleka, w trzeciej dobie 22-27ml, po tygodniu 45-60ml, natomiast później nawet ponad 100ml.

Wracając do mojego synka, z biegiem czasu rósł, rozkręcał się, a wraz z nim rosła laktacja. W efekcie tego Andrzej jako niemowlak potrafi wypić jednorazowo nawet 180-200 ml mleka, co przekłada się na grubo ponad jeden litr dziennie! Sporo, prawda?

Jeśli chcesz zapytać o to skąd mam te dane, to już Ci mówię: Kasia czasem odciąga pokarm (ręcznie :P) i dobrze wiemy ile mniej więcej mleka dać może jedna pierś, a dalej wszystko można sobie policzyć 😉

To teraz wiesz już skąd ten 97 centyl 😀

Ile mleka powinno pić dziecko karmione mlekiem modyfikowanym?

Na mleku modyfikowanym znam się dość słabo i tutaj z pomocą przyszły mi informacje zamieszczone na stronie http://www.enfamil.pl/pl/articles/karmienie-mlekiem-modyfikowanym-i-karmienie-laczone/jak-podawac-mleko-modyfikowane.

Okazuje się, że dawkowanie tego typu mleka noworodkowi i niemowlakowi odbywa się na tej samej zasadzie, a zależne jest od masy jego ciała. I tutaj muszę przyznać, że mama miała rację zachęcając mnie do nauki matematyki.

Wiadomo, że każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby, ale przeciętnie większość dzieci od końcówki pierwszego tygodnia swojego życia aż do 6 miesiąca powinna wypijać od 150 do 200 ml mleka modyfikowanego na każdy kilogram masy swojego ciała. Czyli jeśli rodzi Ci się dzieciątko ważące 2.5kg, a Ty masz problem z laktacją, to wybierasz najlepsze możliwe mleko modyfikowane, mnożysz 2.5 razy 200 ml (a co, dziecko ma być duże i zdrowe :D) i wychodzi Ci że Twój noworodek powinien w ciągu dnia wypić pół litra mleka.

Gdy dziecko podrasta czeka Cię „wyższa” matematyka. Przykładowo ośmiokilogramowy niemowlak powinien wypić 1.6 litra mleka.

Pamiętaj, że na każdym opakowaniu mleka modyfikowanego znajdują się informacje odnośnie dawkowania. Trzymaj się ich, a Twoje dziecko będzie zdrowo rosło. Pamiętaj jednak, aby nie trzymać się tego kurczowo, bo tak jak już wspomniałem, każde dziecko jest inne i każde może mieć czasem dzień, w czasie którego zje trochę mniej. Nie zmuszaj go wtedy, aby jadło na siłę.

Top content