Jak bawić się z rocznym dzieckiem?

Zabawa to główne zajęcie i najważniejsza część dnia każdego dziecka. W zależności od wieku maluszka warto wprowadzać do zabawy z dzieckiem pewne elementy, które będą wspierały jego rozwój, uczyły pewnych zależności i otwierały mały umysł na otaczający go świat. Poprzez zabawę dziecko rozwija zmysły, uczy się mówić nie tylko w ojczystym języku, ale z łatwością przyswaja także języki obce i kształtują się jego zdolności matematyczne. Rolą rodzica jest wspieranie swojego dziecka i uczestniczenie w jego codzienności. Będzie to miało ogromny wpływ na relację i budowanie więzi między maluszkiem a mamą i tatą.

Zabawy z rocznym dzieckiem

Roczne dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, wypowiadać pierwsze słowa i staje się coraz bardziej ciekawe otaczającego go świata. Bardzo ważne jest umożliwianie dziecku tego i stwarzanie mu przestrzeni do prawidłowego rozwoju i odkrywania nowych rzeczy. Jednak od czego zacząć zabawę z rocznym dzieckiem i jak ją zaplanować tak aby nie przytłoczyć tym ani siebie ani dziecka? Warto pamiętać, że taki maluch naprawdę nie potrzebuje wiele. Kilkanaście różnorodnych kolorowych, święcących i głośnych zabawek to wcale nie jest to co maluszki lubią najbardziej. Oczywiście, takie zabawki zwracają uwagę i przyciągają wzrok, ale koniec końców nie różnią się one wiele między sobą, więc nie ma sensu posiadania więcej niż 2-3 sztuk. Zdecydowanie ważniejsze na tym etapie rozwoju jest skupienie się na umożliwieniu dziecku poznawania różnych struktur. Dziecko w tym wieku poznaje świat głównie poprzez dotyk – lubi się ubrudzić, wszystko bierze w rączki, głaszcze, zgniata i wkłada do buzi. Pamiętajmy też o tym, że roczne dziecko nie jest jeszcze w stanie długo skupić uwagi na jednej zabawie czy rzeczy i dość szybko się nudzi. Dobrym pomysłem w związku z tym będzie wymienianie zabawek co jakiś czas – chowanie części z nich i wyciąganie ich dopiero po jakimś czasie, gdy maluszek zdąży już o nich zapomnieć. Dzięki temu zapewnimy dziecku „nowe” zabawki bez konieczności kupowania ich.

Jakie gry i zabawy wybrać dla rocznego dziecka?

Skrzyneczka sensoryczna

Na tym etapie doskonale sprawdzą się zabawki wspierające rozwój sensoryki. Świetnym przykładem będzie tutaj skrzyneczka sensoryczna. Możemy ją zrobić samodzielnie, wkładając do pudełka różnego rodzaju przedmioty i zabawki, które rozwijają integrację sensoryczną. Będą to na przykład miękkie gąbki, szorstkie szczotki, piłeczki z wypustkami, gumowe gniotki, ale też rzeczy, które każdy z nas ma swoim domu – wałki, ściereczki czy łyżeczki.

Sortery

Innym przykładem będą zabawki rozwijające motorykę małą. Uczenie się kształtów, kolorów, ćwiczenie sprawności manualnej i koordynacji ręka – oko będą wspierały wszelkiego rodzaju sortery, wbijanki, klocki czy pudełka, z których można układać piramidy.

Książeczki

Książeczki to bezwzględnie jedne z najlepszych zabawek wspierające rozwój dziecka i budujące więź z rodzicem. Im wcześniej zacznie się czytać dziecku tym szybciej to zaowocuje. Dzięki książeczkom i czytaniu dziecko uczy się mówić, poznaje nowe wyrazy i przedmioty. Na początek lepiej sprawdzą się te obrazkowe, a z czasem możemy wybierać te z większą ilością tekstu. Książeczki będą także doskonałym pretekstem do rozmowy z dzieckiem, a rozmowa to jeden z najcenniejszych sposobów na spędzanie czasu z naszym maleństwem.

Zabawy rozwojowe z rocznym dzieckiem

„A kuku” – zabawa w chowanego

Jedną z najprostszych zabaw jaką możemy wprowadzić na tym etapie, gwarantującą wiele radości i śmiechu jest zabawa w „a kuku”. Możemy chować się przed dzieckiem, prosząc by nas znalazło, możemy chować dziecko i udawać że go szukamy, lub można też chować zabawki i szukać ich razem z dzieckiem. Ta zabawa świetnie sprawdzi się jako element porannej rutyny, wtedy jeszcze leżąc w łóżku możemy chować się na przykład pod kołdrą czy pod kocem.

Tor przeszkód

Innym pomysłem będzie zbudowanie toru przeszkód. Jest to zabawa wspierająca motorykę dużą i rozwijająca koordynację i orientację dziecka. Do wybudowania toru przeszkód wystarczy kilka poduszek, pluszaków, możemy też wykorzystać różne folie, kartony czy deseczki. W zależności od tego co akurat mamy pod ręką wystarczy poukładać przedmioty jeden po drugim, tak aby dziecko mogło po nich spacerować.

Taniec

Banalną, ale niezwykle rozwijającą zabawą cieszącą każde dziecko jest taniec. Wystarczy włączyć muzykę i pląsać w jej rytmie. Nie brakuje także różnego rodzaju piosenek i melodii, które uczą części ciała, kolorów czy nazw zwierząt poprzez pokazywanie i naśladownictwo.

Rysowanki

Roczne dzieci zaczynają już interesować się kredkami i kartkami. Na początku rysunki będą przedstawiały tylko pojedyncze linie lub kropki, ale z czasem będą stawały się co raz bardziej zaawansowane. Jeśli nie boimy się pozwolić dziecku trochę się pobrudzić, to warto dać mu do zabawy farby bezpieczne dla dzieci i kawałek materiału lub płótna  – dobra i kolorowa zabawa gwarantowana.

Wierszyki – masażyki

Ostatnim pomysłem na zabawę z rocznym dzieckiem są wszelkiego rodzaju wierszyki – masażyki lub zabawy paluszkowe. Nie potrzeba do tych zabaw nic poza naszymi dłońmi. Mają one dobroczynny wpływ na rozwój naszego dziecka, ćwiczą małą motorykę i sprawność manualną, a poza tym niesamowicie zbliżają. Dzięki melodyjnym wierszykom wpływają także na rozwój mowy. „Idzie rak nieborak”, „Kokoszka kaszkę warzyła” czy „Idą słonie po betonie” to tylko niektóre z całego mnóstwa wierszyków – masażyków sprawiające dzieciom wiele radości. Możemy masować nasze maluchy, a potem pozwolić im na to by masowały nas.

 

Top content