Wielu rodziców z utęsknieniem czeka na to, kiedy padną pierwsze słowa mama i tata, a szczególnie na moment, gdy zostaną one wypowiedziane przez dziecko w pełni świadomie. Najczęściej oczywiście pierwszym słowem jest mama, które działa jak miód na uszy rodzicielki i sprawia ogromną radość za każdym razem, gdy je usłyszy. Kiedy zatem dziecko zaczyna mówić?
Kiedy pojawia się pierwsze słowo dziecka i jak ono brzmi – mama czy tata?
Na początku z pewnością dziecko nam niczego nie powie, gdyż najpierw musi opanować umiejętność mówienia. Na próżno jest też liczyć na to, że stanie się to szybko. Każdy rodzic czeka jednak z niecierpliwością na te dwa magiczne słowa, czyli mama i tata. Pierwszy dźwięk to krzyk, po czym następuje płacz, a zanim padną pierwsze słowa, minie sporo czasu. Do tego czasu pociecha porozumiewa się za pomocą spojrzenia, kwilenia, mruczenia czy śmiechu. Tak naprawdę to dziecko nie nauczy się mówić do czasu, aż nie zrozumie, co mówią do niego rodzice. Trzeba też pamiętać tym, że kwestia wypowiedzenia pierwszych słów jest bardzo indywidualną sprawą. Nie zawsze każde dziecko zaczyna mówić po ukończeniu określonego wieku. Kolejną sprawą jest to, co rodzice uznają za mowę. Dla niektórych jest nią już połączenie dwóch sylab.
Podczas pierwszych dwunastu miesięcy dziecko poznaje dopiero pierwsze dźwięki i sylaby. Na początek opanowuje ono samogłoskę a. Ma to miejsce zwykle w przypadku kilkutygodniowego szkraba. Po dwóch czy trzech miesiącach pojawiają się trochę bardziej złożone dźwięki, szczególnie w pozycji leżącej. Chodzi tutaj o gruchanie, czyli wydawanie krótkich i gardłowych dzięków. W wieku 4-5 miesięcy dziecko jest już w stanie naśladować proste odgłosy dorosłych i wypowiadać pierwsze sylaby. Można także zauważyć, ze zmienia się ich brzmienie i natężenie. Jest to tak zwany okres głużenia.
Dzieci od szóstego do ósmego miesiąca życia bardzo dużo gaworzą oraz zaczynają rozumieć coraz więcej pojedynczych słów i zdań, a dziewięciomiesięczne dziecko jest już nawet w stanie świadomie używać sylab. Dziesięciomiesięczne brzdące zwykle wypowiadają już dosyć sensowne pytania i okrzyki, a roczne najczęściej są w stanie poprawić wymówić słowa takie jak mama, tata, papa, baba, daj, bach i nie. Dzieci w przedziale wiekowym 18-24 mies. wypowiadają pierwsze krótkie zdania i są w wstanie określić siebie imieniem. Najczęściej pojawia się też nadmierne nadużywanie słowa nie. Większość dwulatków mówi już prostymi i dwuwyrazowymi zdaniami, zwykle przekręcając słowa. Trzyletnie dziecko, które zna już znacznie więcej słów, nie tylko mówi zdaniami, ale także zadaje wiele pytań.
Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami