Kiedy można iść z niemowlakiem na basen?

Bez wątpienia niemowlaki uwielbiają przebywać w wodzie, gdyż jeszcze do niedawna przez kilka miesięcy rozwijały się właśnie w środowisku wodnym. W wannie jednak pociecha nie ma zbyt wielkiego pola do popisu. Warto zatem wybrać się z nią na basen. Pływanie wspaniale wpływa na rozwój brzdąca. Ta niezwykle przyjemna aktywność rozwija koordynacje ruchową i wzmacnia mięśnie oraz działa relaksująco. Czas najwyższy zatem wspólnie popluskać się w znacznie większym zbiorniku wodnym. Kiedy zatem wybrać się z niemowlakiem na basen i o czym należy pamiętać?

Na basenie z niemowlakiem – kiedy wybrać się tam po raz pierwszy ze swoją pociechą?

Widok młodej mamy z niemowlakiem na basenie nie robi już większej furory, gdyż stało się to już całkowicie normalnym zjawiskiem. Coraz więcej kobiet jest świadoma korzyści płynących ze wspólnego pluskania się z małym brzdącem na basenie. Jest to świetna zabawa dla obojga czy też nawet dla trojga, gdyż można przecież zabrać ze sobą także tatę. Wspólna wizyta na basenie to świetna forma spędzania wolnego czasu ze swoim nowym podopiecznym. Pamiętajmy o tym, że dziecko przez dziewięć miesięcy rozwiało się w łonie matki, czyli w środowisku wodnym, dlatego też pływanie w basenie jest dla niego jak najbardziej naturalne. Co ciekawe, do około 6-8 miesięcy od narodzenia dziecko w ogóle nie boi się wody i podczas zanurzania się w niej, nie otwiera ust. Są to jego naturalne odruchy, które niestety zanikają wraz z upływem czasu. Warto zatem wykorzystać ten cenny czas na wspólną zabawę na basenie, gdyż ruch w wodzie pobudza rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Jest to świetna gimnastyka dla mięśni i stawów oraz sposób na poprawienie płynności i estetyki ruchów. Taka forma zabawy stanowi także źródło nowych wrażeń. Chodzenie z niemowlakiem na basen wpływa korzystnie rozwój zmysłów, regulację sposobu oddychania i zwiększenie odporności. Naukę pływania można już rozpocząć po ukończeniu przez dziecka dwóch miesięcy życia.

Co zabrać idąc na basen z niemowlakiem?

Decydując się na pójście z niemowlakiem na basen, należy dobrze się do tego przygotować. Jak najbardziej przyda się duża torba, do której włożymy:

• duży ręcznik z kapturkiem, a najlepiej dwa
• szlafrok
• komplet dodatkowych ubrań
• dwie pieluszki
• wodoodporną pieluszkę do pływania
• mydło dla dziecka nawilżające
• spray do uszu do natłuszczenia ich przed wejściem do wody
• sól fizjologiczną do przetarcia oczu po zakończeniu kąpieli

Warto także wziąć ze sobą nadmuchiwane akcesoria, które w przypadku starszych dzieci są bardzo pomocne do utrzymania się nad wodą. Jeśli mamy taką możliwość, to świetnym rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia dla niemowląt, które są dostępne na wielu basenach. Jest to bardzo pomocne przede wszystkim dla rodziców. Instruktor pokaże także, w jaki sposób można bawić się ze swoją pociechą na basenie i udzieli wskazówek odnoście pozycji pływania czy też prawidłowej reakcji w przypadku zakrztuszenia się przez dziecko wodą.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content