Łupież pstry – czym jest?
Łupież pstry jest chorobą skóry, którą wywołują drożdżaki. Grzyby te obecne na naszej skórze, mogą zaatakować w momencie obniżonej odporności. Choroba ta, pomimo nazwy, kojarzonej zwykle ze skórą głowy, koncentruje się przeważnie na obszarze klatki piersiowej. Początkowo wygląda niegroźnie, przypomina plamy uczuleniowe w kolorze beżowym bądź różowym. Łupież pstry powstaje na skutek zwiększonego wydzielania łoju, którym to wraz z naskórkiem żywią się grzyby. Dotyka zwykle nastolatków, kobiety w ciąży, osoby otyłe, ale także osoby zażywające leki steroidowe oraz tabletki antykoncepcyjne.
Bielactwo – czym jest?
Bielactwo jest chorobą skóry, która może rozwinąć się na każdym jej fragmencie, łącznie ze skórą głowy, włosami, czy nawet siatkówką, albo tęczówką oka. Bielactwo, jest chorobą nabytą i nieuleczalną. Polega ono na utracie pigmentacji, czyli koloru na danym obszarze skóry. Bielactwo często powiązane jest z:
- chorobami tarczycy,
- chorobami autoimmunologicznymi,
- czerniakiem złośliwym.
Jest to schorzenie genetyczne, które może być dziedziczone, ale jego mechanizmy nie są jeszcze do końca znane.
Łupież pstry a bielactwo – jak odróżnić
Łupież pstry a bielactwo, czyli jak odróżnić te dwie choroby skóry? Przyczyny powstawania łupieżu pstrego i bielactwa są zupełnie rożne. Łupież pstry jest wywoływany przez grzyby i jest to schorzenie, którego możemy nabawić się np. w salonie kosmetycznym, czy też podczas masażu, natomiast bielactwo, nie jest chorobą zakaźną. Ich jedynym wspólnym mianownikiem jest to, że atakują powierzchnie naszej skóry, wpływając na nasze poczucie atrakcyjności. Plamy, które pojawiają się na klatce piersiowej, w kolorze różowym bądź beżowym mogą być objawem łupieżu pstrego, a bielactwo objawia się plamami, które są drobne i białe. Nieregularne plamy, które się nie opalają świadczą o łupieżu pstrym, a bielactwo charakteryzuje się plamami o wyraźnie zaznaczonych granicach. Jeżeli zmiany skórne swędzą, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z łupieżem pstrym.