Tak jak wspominałem w ostatnim wpisie w dniu wczorajszym mieliśmy okazję do zaliczenia pierwszej wizyty u pediatry z naszym noworodkiem. Dziś, korzystając z okazji, że moja żona z synkiem wciąż śpią chciałbym podzielić się z Tobą wrażeniami z tej wizyty. Dodatkowo znajdziesz tu kilka informacji, za sprawą których mam nadzieję, że Twoja pierwsza wizyta u pediatry będzie bezproblemowa i równie przyjemna jak nasza. Trzeba się bowiem do niej dobrze przygotować.
Kiedy iść do pediatry i jak się do tego przygotować?
My wizytę z Andrzejem zaliczyliśmy dokładnie dwa tygodnie, po dniu jego urodzin. Tak też zasugerowała nam położna, aby udać się do przychodni właśnie pomiędzy 2, a 3 tygodniem życia dziecka. Oczywiście ta zasada nie może dotyczyć tych osób, które mają obawy lub wrażenie, że z ich dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Jeśli maluch bardzo cierpi na ból brzucha, ma jakąś mocną wysypkę czy też dzieje się coś złego z jego kikutkiem, to do lekarza koniecznie udać należy się wcześniej. Bo nad zdrowiem dziecka trzeba czuwać, a nie czekać na terminy w kalendarzu, aby książkowo udać się do pediatry 😉
Przygotowania i lista pytań do pediatry
Jeśli chodzi o kwestię przygotowania się do wizyty u pediatry, to tak naprawdę nie trzeba wiele robić. Z pewnością na wizytę musisz zabrać ze sobą: książeczkę zdrowia dziecka, zestaw „narzędzi” do jego przewinięcia, ciuszki na ewentualne przebranie, coś do karmienia: cycek lub butelkę 😉 i ewentualnie smoczek. Nic więcej nie jest Ci potrzebne, bo kocyki czy inne przewijaki i pierdoły mają w przychodni.
W mojej ocenie najważniejsze jest to, aby przed wizytą wziąć kartkę, długopis i zanotować sobie listę pytań, które zadać chce się lekarzowi. Pytania te mogą dotyczyć kwestii problematycznych, na przykład wtedy, gdy Twojemu dziecku wciąż nie zstąpiło jedno jąderko, kwestii związanych z lekami, gdy zastanawiasz się czy możesz zacząć podawać mu Espumisan lub nie wiesz czy podajesz wystarczająco dużo witaminy D czy K, a mogą dotyczyć też kwestii związanych z nadchodzącymi wydarzeniami, takimi jak szczepionki czy badania bioderek.
Prawda jest taka, że jeśli wybrałeś rozgarniętego pediatrę, to na wszystkie nurtujące Cię pytania zdąży on odpowiedzieć jeszcze zanim mu je zadasz. Jeśli z kolei masz do czynienia z kimś mniej rozmownym i życzliwym, to koniecznie zapytaj o: skierowanie na badania USB bioderek, kwestie szczepień (co radzi, co kupić, gdzie, kiedy), kiedy sugeruje kolejną wizytę. Reszty pytań do pediatry, które zadać można na pierwszej wizycie Ci nie podpowiem. To Ty najlepiej znasz swoje dziecko i to Ty musisz wiedzieć co Cię niepokoi.
Jak było?
Ja naszą pierwszą wizytą u pediatry jestem zachwycony. Wiem, że trafiliśmy do dobrej Pani DOKTOR, która, jak się okazało, pomimo 52 godziny pracy była bardzo przytomna, rzeczowa, serdeczna i pomocna. Z pomocą zdaje się położnej czy pielęgniarki zbadała Andrzejka (waga, obwód główki), sprawdziła jak wygląda jego pępek (tu dla nas nauczka, pod kikutkiem było za dużo wilgoci), zmierzyła jego ciemiążko i obejrzała siusiora. Z dumą muszę stwierdzić, że była z niego zadowolona, nie z wielkości, a z tego, że skórka pięknie schodzi i nie ma żadnego zagrożenia stulejką. To moja robota 😀
W czasie badania Pani Doktor sprawdziła też reakcje Andrzejka na różne bodźcie, sprawdziła czy ma prawidłowe odruchy, a że nieźle się przy tym darł, to wiedziała też, że nie ma żadnych problemów z gardłem.
Później przeszliśmy do rozmowy, wyjaśniono wiele naszych wątpliwości, dowiedzieliśmy się jak walczyć z niemowlęcym trądzikiem u Andrzeja (pomóc ma niby przecieranie policzków wacikami nasączonymi Octeniseptem). Otrzymaliśmy też sugestię, że jeśli Andrzej nie ma w planach iść do żłobka, to ze szczepionką na pneumokoki poczekać można do 2 roku życia, aby robić ją tylko raz. Co do szczepienia na rotawirusy, to w takim przypadku odniosłem wrażenie, że jest ono zbędne, bo tak naprawdę to i tak nie zabezpiecza przed wszystkimi wirusami, a przed resztą nawet nie tyle zabezpiecza, co sprawia, że dziecko biegunki przechodzi po prostu mniej gwałtownie i mniej intensywnie.
Jeśli znowu chodzi o szczepienia obowiązkowe, to oczywiście zasugerowano nam, że lepiej zapłacić za opcje 5 lub 6 w 1, aby nie kłuć Andrzeja zbyt dużo.
Jakie wnioski?
Wnioski są takie, że wybraliśmy dobrego pediatrę i uważam, że warto poświęcić chwilę czasu na to, aby podjąć tu mądrą decyzję. W końcu wszystkim nam zależy na tym, aby naszymi dziećmi opiekował się ktoś rozsądny. Jeśli więc po pierwszej wizycie masz wątpliwości, czy przypadkiem Twoje dziecko nie trafiło do jakiegoś konowała, to nie wahaj się, ale zmień lekarza. Wtedy wizyty u pediatry będą przyjemne i dla Ciebie i dla dziecka.
Podstawowe informacje o pierwszej wizycie u pediatry
Pierwsza wizyta u pediatry zawsze może okazać się nieco stresująca, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. To dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować oraz wiedzieć, o co pytać lekarza, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje.
O co pytać na pierwszej wizycie u pediatry?
Warto pamiętać o tym, że lekarzowi można, a nawet trzeba zadać wszystkie nurtujące pytania. Tylko dzięki temu można uzyskać pewność, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Naturalnie zdarzają się lekarze, którzy nie podchodzą do swoich obowiązków profesjonalnie lub nie mają czasu i zbywają pacjenta. Warto więc wiedzieć, że każdy posiada prawo do informacji i należy z niego korzystać za każdym razem, gdy posiada się wątpliwości. Właśnie temu służy wizyta u lekarza. W pierwszej kolejności pediatra powinien przeprowadzić krótki wywiad z matką lub opiekunem dziecka. Dzięki temu ocenić będzie mógł wstępny stan zdrowia noworodka oraz poznać jego przyzwyczajenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ kreuje już pierwotne wyobrażenie o dziecku i sytuacji. Później lekarz powinien przejść do dokładniejszych badań, czyli zważyć dziecko, dokonać dokładnych pomiarów jego ciała, obwodu głowy oraz ocenić ciemiączka. W tym momencie także matka powinna pytać o wszystko, co budzi jej wątpliwości i ciekawość. Oczywiście pierwsza wizyta u pediatry bywa bardzo emocjonująca i to właśnie dlatego lepiej się do niej odpowiednio przygotować. Można na przykład spisać sobie listę pytań na poręcznej kartce. Dzięki temu na pewno nie zapomni się o najważniejszych kwestiach.
Jak wybrać odpowiedniego lekarza na pierwszą wizytę u pediatry?
Dobrze jest rozejrzeć się za odpowiednią placówką jeszcze podczas trwania ciąży. Dzięki temu zyskuje się odpowiedni czas na faktyczne sprawdzenie danego miejsca i wybór lekarza prowadzącego. Czym kierować się, dokonując wyboru? Z całą pewnością uwagę powinno zwrócić doświadczenie. Im dłużej dany lekarz pracuje z dziećmi, tym większe posiada doświadczenie. Świadczyć to może także o jego odpowiednim podejściu do dzieci. W tym wypadku na pewno warto poczytać nieco opinii w internecie, aby dowiedzieć się, jakie ma podejście do małych pacjentów.
Kiedy pierwsza wizyta u pediatry z noworodkiem?
Jest to kwestia, nad którą zastanawiają się prawie wszyscy rodzice. Kiedy nadejdzie odpowiedni czas na to, aby zabrać dziecko do lekarza? Czy, aby na pewno nie jest za wcześnie? Ale przecież przegapić terminu także nie można!
Wizyta na pewno powinna odbyć się w ciągu pierwszych 4 tygodni życia maluszka, pamiętając przy tym, że między 6, a 8 tygodniem należy udać się na pierwsze szczepienia. Warto też odpowiednio przygotować siebie i dziecko do pierwszej wizyty u pediatry. Najlepiej jest wybrać porę dnia, w której bobas nie jest, ani zmęczony, ani głodny. To, z całą pewnością ułatwi mu zachowanie spokoju i pozwoli na dokładne badanie. Oczywiście nie da się przewidzieć reakcji dziecka. Czasami nawet te najbardziej grzeczne, na widok lekarza reagują w nieprzychylny sposób. Warto jednak zadbać o to, aby dziecko nie zasnęło przed samą wizytą. Gwałtownie wybudzone, z całą pewnością będzie bardziej zestresowane oraz rozkojarzone. Warto też ograniczyć własny stres, ponieważ nie każdy o tym wie, ale negatywne emocje odczuwane przez rodziców, bardzo szybko udzielają się noworodkom. Dziecko powinno być ubrane także w sposób wygodny, najlepiej w ubrania, które można szybko i sprawnie zdjąć do badania.
Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę?
Z całą pewnością już wcześniej warto przygotować sobie listę rzeczy, których na pewno nie może brakować. Zapomnienie o nich byłoby prawdziwym problemem! Na pewno więc należy spakować książeczkę zdrowia dziecka, gdzie zamieszczone są najważniejsze informacje. Przyda się także tetrowa poduszka. Można na niej ułożyć dziecko na przykład podczas ważenia, czy trwania badania. Dodatkowo coś do zjedzenia dla dziecka, jeśli nie jest ono karmione piersią. To pomoże je uspokoić nawet w najbardziej stresujących momentach i wpłynie na nie w pełni pozytywnie.