Pierwsze dni noworodka w domu nie są łatwe zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Jest to nowa sytuacja dla trojga – dziecko dopiero co opuściło ciepłe i ciemne schronienie, a rodzice stają przed zadaniem zapewnienia nowemu członkowi rodziny odpowiednich warunków do rozwoju. Noworodek po przyjeździe ze szpitala potrzebować będzie zarówno dużo miłości, jak i odpowiedniej opieki. Nie obejdzie się także bez pewnych akcesoriów. Jak zatem wyglądają takie pierwsze dni z noworodkiem w domu i o czym należy pamiętać?
Noworodek w domu – czego będzie potrzebować i jak się nim zajmować
Dopóki młoda mam znajduje się w szpitalu, może w razie potrzeby liczyć na pomoc całego sztabu personelu medycznego, gdyby coś niepokojącego działo się z jej szkrabem. Po przyjedzie do domu z nowym członkiem rodziny musi samodzielnie zająć się opieką swojego szkraba. Nic więc dziwnego, że czuje się niepewnie w nowej sytuacji i trochę się boi. Nigdy bowiem nie wiadomo, co może się wydarzyć. Jak zatem nie zwariować w pierwszych dniach z noworodkiem w domu? Położne zalecają, aby w miarę sił zajmować się swoim bobaskiem już w szpitalu, co pomoże nabrać wprawy i nie czuć się po powrocie do domu całkowicie bezradną matką, gdy tylko dziecko zacznie płakać. Ponadto warto skorzystać z okazji i wypytać o wszystko położną i nauczyć się podstawowych czynności typu prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Przez pierwsze dni maleństwo przede wszystkim śpi i budzi się, aby coś zjeść. Je od siedmiu do dziesięciu razy na dobę. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że niektóre brzdące najadają się w kilkanaście minut, a inne potrzebują na to aż godziny. Sen trwa od 16-20h na dobę. Niektóre maleństwa wybudzają się wyłącznie, gdy są głodne i nie mają nawet potrzeby noszenia ich na rękach czy też zabawiania. Należy jednak pamiętać o tym, że niezbędne jest dla dziecka głos, ciepło i zapach matki, dzięki czemu czuje się bezpieczne. Zdarza się tak, że na początku kupka noworodka może przybierać różne kolory, co nie powinno jednak budzić niepokoju.
Bardzo ważne jest stworzenie noworodkowi przyjaznego otoczenia – lekko zaciemniony i dobrze przewietrzony pokój, względny spokój, optymalna temperatura 22 st. C oraz ochraniacze na łóżeczko. W przypadku nowonarodzonych dzieci niezwykle istotny jest delikatny dotyk. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, to trzeba zadbać o właściwą higienę pępka. Kikut pępowiny odpada zwykle po 5-15 dniach po narodzeniu. Wystrzegać należy się zbyt ciasnego otulania noworodka – okrycie nie może być zbyt grube. Należy także pomiatać o podtrzymywaniu główki i karmieniu dziecka na żądanie. W celu uchronienia się przed ulewaniem pokarmu, powinno się unieść brzdąca po karmieniu, aby mu się odbiło. Konieczne jest również zadbanie o higienę używanych akcesoriów, które powinny być sterylnie czyste oraz o przewijanie dziecka zaraz po wypróżnieniu się. Noworodka wystarczy kąpać od dwóch do trzech razy w tygodniu – w wodzie siejącej mu do bioder o temp. 37 st. C. Podczas kąpieli należy trzymać go pewnie, ale delikatnie. Pamiętać należy także o natłuszczaniu skóry oliwką, zapewnieniu mu wygodnego ubranka, nieprzykrywaniu niemowlaka przez pierwsze tygodnie kołdrą i wykorzystywaniu każdej chwili na drzemkę.
Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami