Sposób karmienia noworodka inwestycją w jego przyszłość

Sposób karmienia noworodka inwestycją w jego przyszłość

Czy karmienie piersią jest rzeczywiście najlepszym sposobem? Co zrobić, gdy z różnych przyczyn trzeba karmić niemowlaka mlekiem modyfikowanym, a bardzo zależy nam na tym, by miało on szansę na tak samo zdrowy rozwój jak dzieci na mleku naturalnym?

Nie od dzisiaj wiadomo, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem odżywiania noworodka. Trzeba też przyznać, że w ostatnich latach bardzo dużo się o tym mówi i obecnie większość mam chce spróbować karmić piersią. Pomimo tego istnieją pewne sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe i wtedy matka musi sięgnąć po mleko modyfikowane.

Dlaczego karmienie piersią jest najlepsze?

Mleko matki jest wyjątkowe, ponieważ zapewnia dziecku wszystkie składniki odżywcze i dodatkowo dostosowuje się do jego aktualnych potrzeb. Nie tylko ma inny skład rano, inny w południe, a jeszcze inny wieczorem, ale dodatkowo z tygodnia na tydzień ulega pewnym modyfikacjom. Najpierw ma postać siary, potem mleka przejściowego, a następnie mleka właściwego.

Naturalny pokarm matki jest bogaty w przeciwciała, które wpływają na budowanie dobrej odporności u noworodka. Dodatkowo mają też swoje oddziaływanie na układ pokarmowy, ponieważ tworzą prawidłową florę bakteryjną. W związku z tym powstaje pytanie: Czy dzieci karmione sztucznie muszą być tego pozbawione?

Na szczęście nie! Obecnie na rynku dostępne są bardzo dobre mleka sztuczne, bogate we wszelkie składniki odżywcze. A jeśli mówimy o budowaniu prawidłowej flory bateryjnej, to od pewnego czasu można podawać noworodkom także specjalne probiotyki, które tworzą pierwszą florę bakteryjną. Szczegółowe informacje na ich temat znajdują się na stronie ffbaby.pl.

Każda mama powinna spróbować karmić piersią, jeśli tylko jest to możliwe. Choć karmienie pierwszego dziecka nie jest łatwe, to warto wiedzieć, że obecnie w większości szpitali pracują doradcy laktacyjni, którzy pomagają przystawić maluszka do piersi zaraz po urodzeniu i wspierają matki także potem, jeśli mają z tym jakiekolwiek problemy.

Top content