Czy warto korzystać z sytemu Isofix w fotelikach dla noworodków?

System ISOFIX pozwala rodzicom na łatwe i solidne przypięcie fotelika samochodowego do kanapy lub siedzenia w samochodzie. Coraz częściej wybierane są foteliki właśnie z tym systemem. Czym tak właściwie jest Isofix, jaką ma funkcję i czy warto z niego korzystać?

System Isofix – co to jest?

Skrót ISOFIX to nic innego jak International Organisation for Standardisation Fixture (ISO Fixture), czyli ujednolicony, międzynarodowy system mocowania fotelika samochodowego. Gdy zamysł na stworzenie systemu powstawał, według głównych założeń miał on pomóc rodzicom w szybkim i bezproblemowym umieszczaniu fotelika z dzieckiem w samochodzie zapewniając przy tym maksymalny poziom bezpieczeństwa. Czas pokazał, że foteliki dla noworodków wyposażone w ten system są dużo pewniejsze i bezpieczniejsze aniżeli zwykłe wpinane za pomocą zwykłych pasów bezpieczeństwa. Na system Isofix składają się metalowe uchwyty umieszczone w odległości 28 cm od siebie, za pomocą których mocowany jest fotelik. Znaleźć je można między oparciem a siedziskiem kanapy, jak i przedniego fotela pasażera.

Dla zachowania lepszej stabilizacji stosuje się również pas mocujący typu top tether, który wpina się do specjalnego uchwytu znajdującego się w oparciu kanapy lub też na spodzie bagażnika. Pas należy następnie mocno naciągnąć. Gdy ta czynność zostanie wykonana prawidłowo, wtedy fotelik jest bardzo stabilny szczególnie podczas umieszczenia go przodem do kierunku jazdy. Nie wychyla się i jest zabezpieczony przed niekontrolowanym obracaniem się w sytuacjach awaryjnych.

Fotelik dla noworodka – jak zainstalować bazę Isofix?

Aby móc zastosować w swoim samochodzie system Isofix należy wyposażyć się najpierw w bazę. Sprawdza się ona idealnie na dłuższą metę ponieważ służyć może przez cały czas użytkowania fotelika od wieku niemowlęcego, aż do późniejszych lat kiedy dziecko dorasta. Takie bazy bardzo często pasują do fotelików przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku. Uchwyty do systemu Isofix w samochodach wyprodukowanych po 2011 roku są już w standardowym wyposażeniu, jednak gdy rodzice jeżdżą starszymi modelami to bywa różnie, może zdarzyć się że samochód, w którym ma znaleźć się system Isofix nie posiada koniecznego mocowania. Zanim jednak jednoznacznie dojdzie do stwierdzenie, że takiego systemu w aucie nie ma, warto poszukać, ponieważ producenci samochodów ze względów estetycznych mają tendencję do nadmiernego chowania mocowań. Niezależnie od tego jak mocno schowany jest system Isofix w samochodzie to o jego obecności powinny informować np. guziki bądź metki.

Gdy w pojeździe system Isofix jest mocno wyeksponowany, to fotelik dla noworodka montuje się dosłownie chwilę. Jedyne co należy zrobić to zatrzasnąć zamki mocujące na uchwytach zainstalowanych w samochodzie oraz następnie dosunąć bazę do oparcia tak mocno jak tylko jest to możliwe. Montaż ułatwiony jest poprzez plastikowe wkładki pilotujące. Większe problemy mogą wystąpić w przypadku mocno ukrytych mocowań. Często w takim sytuacjach rodzice zmuszeni są do montażu „na wyczucie”.

Czy warto?

System Isofix powoduje, że fotelik dla noworodka jest mocno osadzony, bezpiecznie przytwierdzony i w razie konieczności zadziała zapewniając bezpieczeństwo dziecku. Dzięki systemowi Isofix fotelik jest bowiem przytwierdzony nie do miękkiej kanapy, a bezpośrednio do konstrukcji samochodu. Ostatecznie przymocowanie bazy nie zajmuje dużo czasu i służyć będzie przez lata. Z całą pewnością można natomiast stwierdzić, że foteliki mocowane do systemu Isofix są dużo bezpieczniejsze i pewniejsze w użytkowaniu aniżeli te mocowane pasami bezpieczeństwa do kanapy pojazdu.

 

Top content