Dlaczego dzieci nie czytają? Książki które warto przeczytać dzieciom

Coraz częściej słyszy się, że młodzież nie czyta książek. Nie chcą, nie lubią lub po prostu nie nauczono ich w domu miłości do słowa pisanego. Mam młodszego brata i odkąd był mały ja albo rodzice czytaliśmy mu do poduszki albo w wolnej chwili. Chciałabym podzielić się listą kilku książek, które zachęcą dzieci do czytania. Skończy się przymuszanie i pytania „dlaczego muszę ?”. Szkoły nie oferują interesujących lektur więc sami zadbajmy by dziecko się rozwijało i samo sięgało po książki 🙂

Podane przeze mnie książki są dla dzieci między 7 a 10 rokiem życia.

1. Dzieci kapitana Granta

Powieść akcji dla dzieci autorstwa Juliusza Verne’a. Podczas jednego z rejsów kapitan Grant znika. Po pewnym czasie dzieci zwracają się o pomoc do lorda Glenarvan. I tak zaczyna pełna wzruszeń i napięcia podróż w celu odszukania kapitana Granta. Po wielu przygodach i zwrotach akcji następuje zaskakujące zakończenie. Książka wspaniała dla chłopców i dziewczynek. Dostępny również w formie książki czytanej.

2. Wyprawa Tapatików

Przezabawna opowieść Marty Tomaszewskiej o Tapatikach. Pierwsza część „Wyprawa Tapatików” to opis podróży mieszkańców Tapatii na Ziemię. Babcia, dziadek, Tapati, Tapatik ich kuzyk i robot domowy przeżywają pełną przygód międzyplanetarną podróż. Świetnie napisana książka, potrafi zaciekawić nawet największą marudę. Osobiście śmiałam się razem z bratem przez prawie całą książkę. Kiedy dzieci pokochają już Tapatiki można spotkać się z nimi ponownie w kolejnych częściach : „Tapatiki na ziemii” i „Tapatiki kontra Mandiable”

3. Akademia Pana Kleksa

Kto z nas nie zna stworzonego przez Jana Brzechwę Ambrożego Kleksa i jego niezwykłej szkoły. Każdy pamięta Adasia Niezgódkę i szpaka Mateusza. Pokażmy dzieciom to co znamy i lubimy. Uwielbiałam tą książkę i polecam ją każdemu dziecku. Poczytajmy najmłodszym o podróżach między bajkami, jadalnych farbach i innych wspaniałościach w świecie pana Kleksa. Nie znam dziecka, które nie pokochało tej bajki o bajce. Pobudźmy wyobraźnię i ciekawość świata książką a nie kolejną kreskówką bez sensu.

4. Harry Potter cz. 1-3

Mimo wielu kontrowersji pierwsze trzy części polecam gorąco dla dzieci od 8 roku życia. Ta książka uczy wielu niezwykłych rzeczy : odwagi, oddania, przyjaźni i poświęcenia. Nie przekonuję na siłę ale ta książka zaczaruje każdego dzieci i dorosłych. Poświęćmy trochę czasu i czytajmy rozdział każdego wieczoru. Zapewniam że i rodzicom i dzieciom sprawi to wielką przyjemność.

5. Seria „Mikołajek”

Przygody małego Mikołajka i jego opowieści rozbawią was do łez. Książka a właściwie książki pokazują w jaki sposób z niczego może wyniknąć wielka afera 🙂 Dla każdego rodzica i dziecka ( nawet tych starszych). Warto zajrzeć choćby po to by dowiedzieć się co się stało na urodzinach u Kleofasa (Nowe przygody Mikołajka) Autor René Goscinny.

6. Dynastia Miziołków

Kolejna arcyśmieszna książka bawiąca całą rodzinę. Polecam audiobooka by razem zaśmiewać się do łez. Oto zwykła przeciętna rodzina… o przepraszam ale to nie ta bajka. Szalone życie pełne niespodzianek, śmieszny nieporozumień, kłótni, żartów i mnóstwo zabawnych sytuacji. Polecam na długie zimowe wieczory gdy wszyscy są już w domu. Bez ograniczeń wiekowych 🙂

7. Scooby-Doo

A teraz coś dla starszych dzieci kochających zagadki. Pojawiła się seria książek „Scooby-Doo Czytaj i zgaduj”. Brygada detektywów pomoże czytelnikowi znajdować ślady i wskazówki, sprawdzać podejrzanych, analizować tajemnicze zdarzenia. Możesz rozwiązywać zagadki potworów, czarownic, upiorów, i straszydeł. Dla każdego miłośnika wiecznie głodnego psa, zagadek i dobrej zabawy.

8. Królowa Śniegu

Krótka znana wszystkim bajka. Przeczytajmy ją jeszcze raz. Przypomnijmy sobie dzielną Gerdę, Kay’a, Królową Śniegu i resztę postaci, które towarzyszą nam w mroźnej, czasem mrocznej opowieści o odwadze i przyjaźni.

Jak na razie to wszystko. Mam nadzieję, że pomogłam w przygotowaniu nowego pokolenia „pożeraczy” książek. Jeśli nie to liczę na to, że pomogłam zająć marudy chociaż na chwilkę.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content