Miś Szumiś – pierwszy przyjaciel twojego dziecka

Na temat roli zabawek w życiu najmłodszych powiedziano już chyba wszystko. Wiemy, że zabawka powinna nie tylko bawić, ale także uczyć, że powinna być bezpieczna, estetyczna, przyjazna i na tyle ładna, by dziecko pokochało ją od pierwszego wejrzenia. I właśnie takie są misie szumisie.

Pierwsza zabawka twojego dziecka

Misie szumisie to zabawka adresowana do dzieci najmłodszych. I nie chodzi tu o kilkumiesięczne niemowlaki, ale dosłownie o noworodki. To dla nich stworzono tę pocieszną maskotkę, która generuje szum przyjazny dziecku. Głównym zadaniem misia szumisia jest bowiem uspokojenie malucha i pomoc w zapadnięciu w sen. Bo chociaż może to wydać się dziwne, małe dzieci mogą mieć problemy z zasypianiem. Tę umiejętność trenują przez pierwsze trzy lata życia. Zaprawieni w bojach rodzice już dawno odkryli, że dzieci pozytywnie reagują na jednostajny szum, który dorosłych może drażnić. Dźwięk pracującego odkurzacza, suszarki do włosów, wentylatora, a nawet zepsutego telewizora – to wszystko może sprawić, że dzieci będą łatwo i szybko zasypiały. Jednak generowanie tych dźwięków nie jest ani wygodne, ani tanie (odkurzacz i suszarka to urządzenia pobierające duże ilości prądu). Niejaką alternatywą jest odtwarzanie tych odgłosów z komputera lub telefonu komórkowego – ale umieszczanie pobliżu dziecka głośnika komputerowego lub smartfona trudno uznać za rozsądne. Miś szumiś idealnie wpasował się niszę rynkową – sprawił, że tak potrzebny dziecku szum jest na wyciągnięcie ręki, a dodatkowo zabawka jest bezpieczna i przyjazna maluchom.

Miś szumiś – zabawka sensoryczna

Miś szumiś nazywany jest misiem chyba tylko dlatego, że jest zabawką dla dzieci i ma głowę. W rzeczywistości szumisie (na rynku znajdziemy więcej niż jeden model tej zabawki) nie przypominają klasycznych pluszowych misiów. Uszyte z materiału bezpiecznego nawet dla najmłodszych dzieci, które chętnie biorą wszystko do buzi, zachwycają pastelowymi kolorami i delikatnymi zdobieniami. Na powierzchni misia można znaleźć kontrastowe wstawki – czarno-białe fale, duże wzory geometryczne, paski, wstawki w mocnych kolorach, wyraźnie odcinające się od reszty. I chociaż dorosłym takie elementy mogą wydawać się mało dekoracyjne, a nawet oszpecające, tak naprawdę są idealne dla dzieci, u których dopiero kształtuje się narząd wzroku. Szumiący miś wydaje dźwięki nie tylko, gdy uruchomimy mechanizm. Sprytnie wszyte elementy szeleszczące pod dotykiem małych paluszków mają za zadanie zachęcić dziecko do zabawy, poznawania nowych dźwięków. Są też pierwszą nauką o ciągu przyczynowo-skutkowym – dziecko zapamiętuję, że miś szeleści przy dotyku i z czasem coraz świadomiej do tego dąży. Poszczególne fragmenty misia uszyte są z materiałów o różnych fakturach – to dobry trening zmysłu dotyku. W ten sposób miś szumiś towarzyszy nie tylko noworodkowi, ale także starszemu niemowlęciu. Zdarza się, że zostaje z dzieckiem kilka pierwszych lat jego życia.

Miś szumiś – czy warto?

Miś szumiś jak każda zabawka ma swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi często podnoszą argument, że niegdyś szumisiów nie było i było dobrze. Ci drudzy podkreślają niebagatelną rolę, jaką odgrywają szumisie w usypianiu dzieci, w rozwoju zmysłu wzroku, słuchu i dotyku, a także przy nawiązywaniu pierwszych emocjonalnych relacji. Trzeba pamiętać, że małe dzieci nie mają świadomości, że zabawka jest tylko przedmiotem. Dla nich, jeśli ją polubią, jest tak samo ważna, jak rodzice.

Top content