Prezent z okazji narodzin dziecka dla taty

Tradycja organizowania wszelkiego rodzaju przyjęć, czy to z okazji urodzin, imienin, czy też ważnych rocznic, jest w naszym kraju bardzo rozpowszechniona. Spotykanie się w gronie najbliższych członków rodziny i przyjaciół jest szansą na zacieśnienie więzi oraz nadrobienie towarzyskich zaległości. Nie ma co ukrywać, że jest to również okazja do dobrej zabawy i miłego spędzania czasu.

Nowa moda, która przyszła z Zachodu.

W ostatnich latach w polskich domach zaczęto organizować przyjęcia z okazji, których dotąd nie obchodziliśmy. Nikogo nie dziwi już zaproszenie na imprezę halloweenową. Powodzeniem cieszą się również walentynki, które stanowią dodatkowy powód do wyjścia z domu na romantyczną randkę. Innym popularnym zwyczajem staje się organizowanie przyjęć dla matek spodziewających się potomka. Baby shower, czyli impreza na cześć jeszcze nienarodzonego dziecka zyskuje coraz większe grono zwolenników. Organizowany jest on zwykle pod koniec ciąży kobiety przez jej dobre znajome, przyjaciółki, a także członkinie rodziny. Nierzadko w takiej uroczystości biorą udział również koleżanki z pracy. Teoretycznie jest to przyjęcie w którym uczestniczą wyłącznie panie. Schemat imprezy powinien przewidywać poczęstunek dla wszystkich uczestniczek oraz różnego rodzaju gry i zabawy. Oczywiście, jak na każdej innej radosnej uroczystości i tu nie powinno zabraknąć prezentów. Przyjmuje się, by jako podarunek przynieść coś, co będzie przydatne dla dziecka. Popularne jest dawanie na przykład tortu z pieluch, różnych akcesoriów dla dziecka, takich jak nosidełka, zabawki, gryzaki itp. Bardzo miłym prezentem może być również karta podarunkowa do sklepu z artykułami dziecięcymi. Przyszła mama mogłaby go wykorzystać na przykład na zakup metryczki dla dzieci, czyli pamiątkowej tabliczki lub obrazu do zawieszenia na ścianie, na których umieszczona jest informacja o imieniu, dacie urodzenia oraz wadze nowo narodzonego dziecka.

A co z tatusiami?

Ojcowie świętują przyjście na świat nowego potomka w nieco inny sposób. Dla nich organizowane jest tzw. pępkowe. Jest to impreza zorganizowana w męskim gronie, na której zwykle pojawiają się wysokoprocentowe napoje i typowo męskie zagryzki do nich. Pępkowe urządza się już po urodzinach dziecka. Radość z przyjścia na świat córki bądź syna jest tak duża, że w skrajnych przypadkach upojonych alkoholem, świeżo upieczonych tatusiów do domu odwozi policja. Znane są również anegdoty o tym, że impreza była tak udana, że szkoda było ją przerywać. W związku z czym, ojciec interweniował u lekarza, by ten dzień dłużej zostawił żonę z dzieckiem w szpitalu. Chyba każdy słyszał podobne historie, które później obrastają legendą. Na pępkowe wypada przynieść prezent z okazji narodzin dziecka dla taty. Takimi typowymi podarunkami są oczywiście cygaro, małe drzewko do zasadzenia, bądź dobry, drogi alkohol. Czasami zdarza się, że bardziej wrażliwy kolega przyniesie coś na kształt metryczki dla dzieci, czyli pamiątki z podstawowymi danymi noworodka. Wręczanie takiego prezentu jest momentem bardzo wzruszającym, w którym nawet największemu twardzielowi zakręci się łezka w oku.

A co jeżeli nie ma imprezy?

Moment, w którym na świecie pojawia się dziecko jest bardzo ważny dla każdej pary. Rozumieją to także koleżanki i koledzy z pracy. Również oni starają się podarować młodej mamie lub tacie na prezent z okazji urodzin dziecka adekwatny drobiazg. Organizują wtedy małą zbiórkę pieniędzy na ten cel. Prezentem mogą być wspomniane już wcześniej akcesoria przeznaczone do opieki nad dziećmi, zabawki lub okolicznościowe pamiątki.

Organizowanie baby shower lub pępkowego jest miłym i radosnym wydarzeniem. Oczywiście pojawiają się głosy, które sprzeciwiają się przenoszeniu zachodnich tradycji na nasz rodzimy grunt. Warto jednak zaznaczyć, że wiele kobiet cieszy się z szansy, którą daje im baby shower na dzielenie się szczęściem związanym z rychłymi narodzinami dziecka z najbliższymi. Wspólne świętowanie zbliża ludzi i sprawia, że w tym wyjątkowym czasie czują się oni członkami większej wspólnoty.

Top content