Czy dzieci mogą jeść sushi?

Jeśli lubisz czasem zjeść sushi, to pewnie zastanawiasz się też nad tym, czy możesz bez stresu i lęku podać je również swojemu dziecku. Chciałbym dziś odpowiedzieć Ci zatem na pytanie o to, czy dzieci mogą jeść sushi. Zachęcam do lektury.

Co to jest sushi?

Jeśli trafiłeś tu przez przypadek, to możesz nawet nie mieć pojęcia czym właściwie jest to sushi. Aby nie zamulać i nie zanudzać odpowiem na to pytanie krótko i zwięźle: sushi to zakwaszony ryż podawany z gotowaną, marynowaną lub surową rybą i wzbogacony może być on o różnej maści dodatki.

Czy sushi jest zdrowe?

Sushi, jak z resztą chyba wszystko, ma swoje plusy i minusy. Może być ono bowiem bardzo zdrowe, bo przecież ryż i ryby dostarczają dzieciom witaminy, minerały, białka czy kwasy omega-3. Ryby są jednak również zagrożeniem, bo powodować mogą niestrawność, bóle brzucha czy nawet robaki.

Dzieci a sushi

Przyjmijmy założenie, że sushi to w głównej mierze ryba i ryż. Warto zatem zauważyć, że ryż wprowadzać można do diety dziecka już od 5 miesiąca życia. Rybę z kolei wprowadzać można dopiero po 10 miesiącu. Warto jednak zauważyć, że dzieci nie mogą jeść ryb surowych, przygotowując więc sushi dla dziecka należy zwrócić uwagę na to, aby wykorzystano przy tym rybę nie surową, a taką pieczoną lub wędzoną, dobrym rozwiązaniem może być tutaj łosoś. Istnieją też takie odmiany sushi jak sushi z solonych ryb, z warzywami czy słodkie sushi, które dzieci śmiało mogą jeść.

Na co uważać?

Zamawiając sushi dla dziecka trzeba szczególną uwagę zwrócić na rybę, która została wykorzystana przy tworzeniu tej potrawy. Jak już wspomniałem należy unikać ryb surowych, a dodatkowo nie wolno podawać dziecku sushi z ryb, które obciążone są metalami ciężkimi. Ich spożycie może skończyć się dla dziecka bardzo źle, wszyscy bowiem wiemy, że niektóre ryby i owoce moża zawierać mogą rtęć, ołów i inne metale ciężkie. Wybierając się zatem z dzieckiem na sushi należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybrać restaurację, która w swoim menu ma dania przygotowywane ze składników o najwyższej jakości.

Kończąc już ten temat chcę podkreślić, że wybierając się do japońskiej restauracji trzeba pamiętać też o tym, aby zwrócić uwagę na dodatki, które serwowane są przy sushi. Dzieci bowiem nie mogą jeść wasabi, sosu sojowego, kalmarów czy krewetek.

Samemu czy w restauracji?

Jedno jest pewne, zamawiając sushi z restauracji nigdy nie masz 100% pewności odnośnie tego, z czego dana potrawa została przygotowana. No chyba, że restaurację prowadzi ktoś z Twoich bliskich znajomych. Jeśli z kolei zdecydujesz się na przygotowanie sushi w domu, to masz największy poziom bezpieczeństwa mając świadomość gdzie i jakie składniki kupiłeś.

Top content